wtorek,

Parafia pod wezwaniem Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Pielgrzymowicach jest jedną z dziesięciu parafii wchodzących skład dekanatu Pawłowice Śląskie. Od 25.03.1992 r., gdy na mocy bulli papieża Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus” zreorganizowane zostały granice diecezji i prowincji kościelnych w Polsce, stała się ostatnią z najbardziej wysuniętych na południe parafii archidiecezji katowickiej, graniczącą bezpośrednio z diecezją bielsko-żywiecką.

Pierwsze potwierdzone informacje na temat istnienia parafii pochodzą z roku 1335 (liber beneficiorum) oraz 1447 (spis świętopietrza).  W drugiej połowie XVI stulecia miejscowy kościół przejęli protestanci i go użytkowali do roku 1655. Obecna budowla wzniesiona została na miejscu tamtej pierwotnej świątyni. Działo się to w latach 1674-1675. O tym jak wyglądał tutejszy kościół w XVII wieku dowiadujemy się z protokołów powizytacyjnych powizytacyjnych z lat 1679 i 1688. W roku 1746 dokonano remontu: podniesiono świątynię i osadzono na podmurówce oraz wybudowano nową wieżę z dzwonnicą. Większej przebudowy kościoła dokonano za proboszcza Karola la Rose w latach 1908-1911. Wówczas to wybudowano większe prezbiterium, a od strony północnej dostawiono zakrystię i kaplicę. Całość kościoła została pokryta gontem. Obecnie kościół w Pielgrzymowicach to świątynia zabytkowa wpisana w dniu 14.12.1965 do wojewódzkiego rejestru zabytków w Katowicach pod poz. 456/65.

Na terenie parafii znajduje się klasztor Sióstr ze Zgromadzenia św. Jadwigi od Niepokalanej Bogarodzicy Dziewicy Maryi {Congregatio Sororum Sanctae Hedvigis ab Immaculata Virgine Genetrice Maria – CSSH}. Zgromadzenie prowadzi na terenie parafii Dom Pomocy Społecznej dla dzieci. Pensjonariuszami są dzieci (ok. 90) z głębokim upośledzeniem. Poza opieką nad wspomnianymi dziećmi Siostry Jadwiżanki pełnią posługę w kościele.

Pielgrzymowice są znane przede wszystkim jako miejsce urodzenia Karola Miarki {1825-1882}, organisty, nauczyciela ludowego, działacza społecznego, autora wielu książek dla prostego ludu, wydawcy „Katolika”.