wtorek,

Dzieci Maryi.

HISTORIA:

Historia Dzieci Maryi zaczęła się od Katarzyny Laboure. Pochodziła z wielodzietnej,  chłopskiej rodziny. Kiedy Katarzyna miała 9 lat umarła jej matka i ona  przejęła obowiązki w domu, prowadząc gospodarstwo . To szczególnie ciężki czas dla tej małej dziewczynki. Nie poddaje się, ale szuka kogoś, kto mógłby zastąpić jej matkę... i znajduje! Jest nią Maryja. Mała Kasia całkowicie oddaje się w opiekę tej najlepszej Matce, Matce wszystkich ludzi... i tak, już nie sama, wyrasta na dużą Katarzynę.  Katarzyna chciała być blisko Pana Jezusa i Maryi dlatego postanowiła wstąpić do zakonu szarytek. Niedługo potem, bo w 1830 roku objawia się jej Ta, której zawierzyła całe swoje życie – Maryja i prosi ją, aby wybić medaliki z jej podobizną i szerzyć jej kult po całym świecie. To ten medalik nazywany jest Cudownym Medalikiem.  Katarzyna żyła przez cały czas razem ze swoją Matką i jej synem – Panem Jezusem. Pomagała biednym i cierpiącym. Była wzorem dla wielu ludzi, a kiedy zmarła została ogłoszona świętą. Teraz znamy ją jako Św. Katarzynę Labouré.

Wspólnota Dzieci Maryi powstała 24 maja 1978 roku. Zalożył ją ksiądz Jan Morcinek na prośbę biskupa Herberta Bednorza. Już wtedy udało się zorganizować pierwsze wakacyjne rekolekcje. Dwa lata później odbyły się pierwsze szkolenia dla animatorów. Wspólnoty Dzieci Maryi zaczęły powstawać w różnych parafiach naszej diecezji, a także poza jej granicami.

Dzieci Maryi to wspólnota do której mogą należeć dziewczęta i chłopcy pragnący naśladować Maryję i szerzyć Jej kult.  Święto patronalne Dzieci Maryi przypada 8 grudnia w Uroczysyość Niepokalanego Poczęcia NMP. W tym dniu każde Dziecko Maryi przyjmuje medalik. Medaliki mają różne kolory wstążek, które mówią o tym na jakim etapie formacji jest dziecko.

Główne zadania Dziecka Maryi:

ü  Naśladuję Maryję

ü  Kocha Pana Boga

ü  Kocha Maryję

ü  Pamięta o Mszy Świętej

ü  Pamięta o modlitwie

ü  Chce być bliżej Pana Boga

ü  Nie zaniedbuje spowiedzi

ü  Chodzi na spotkania

ü  Pomaga innym

ü  Jest zawsze uśmiechnięte

Wszystkich, którzy pragną z nami owocnie spędzać czas i naśladować Niepokalaną: dzieci, dorastające dziewczęta i chłopców, zapraszamy na spotkania w każdą sobotę o godzinie 9:00 do świetlicy w Domu Pomocy Społecznej u Sióstr Jadwiżanek w Pielgrzymowicach.

Rekolekcje Dzieci Maryi w Bystrej - 2007 r.